Varmeafregning

Om sitet Forums Lejerbrevkassen Varmeafregning

Dette emne indeholder 1 svar, har 2 stemmer og blev senest opdateret af  Jakob Lindberg 2 uger, 4 dage siden.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #18748

    lbgraff
    Participant

    Der blev sidste år indlagt varme i min datters lejlighed (radiatorer).
    I den forbindelse fik hun en huslejeforhøjelse samt en månedtlig opkrævning på 400 kr i a conto varme.
    Hendes kontrakt blev ikke fornyet – det vil sige der står intet om varmeafregning, da den før var uden varme – heller ikke i varslingen om huslejeforhøjelsen på grund af den indlagte varme.
    Hun er studerende og sparer derfor hvor hun kan bl.a. på varmen. Nu har hun fået en ekstra varmeregning på over 3.000 kr, da man har fordelt den totalt forbrugte varme i ejendomen på kvadratmeterne i de respektive lejligheder, da målerne ikke var aktiveret. Det vil sige hun nu kommer til at betale for naboernes forbrug. Er det lovligt?
    Mvh
    Lykke

    Lejlighedstype og kommune
    Privat byggeri
    København
  • #18755

    Jakob Lindberg
    Moderator

    Hej Lykke

    Nej. Det er ikke lovligt at fordele varmeudgifter efter kvadratmeter. Det fremgår af: “Bekendtgørelse om individuel måling af el, gas, vand, varme og køling, nr 563 af 02/06/2014”, § 7.
    Din datter kan gøre indsigelse mod varmeregningen. Jeg vil råde hende til at melde sig ind i Amager Lejerforening for at få bistand, blandt andet for at få tjekket, om hun betaler for meget i husleje.

    Med venlig hilsen
    Jakob Lindberg

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.