Indvendig vedligeholdelse

Om sitet Forums Lejerbrevkassen Indvendig vedligeholdelse

Dette emne indeholder 1 svar, har 2 stemmer og blev senest opdateret af  Jakob Lindberg 3 uger, 4 dage siden.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #18822

    HeleneD
    Participant

    Jeg flytter ind lejlighed hos en privat 1. april, og I lejekontrakten står der:

    “Lejer star for den indvendige vedligeholdelse. Komfur og køleskab vedligeholdes af lejer, og det er ligeledes lejer der står for eventuel fornyelse/udskiftning af køleskab og komfur”.

    Jeg har så spurgt udlejer om det var muligt at få ind I kontrakten at hvis jeg udskifter=betaler nyt komfur/køleskab så er det mit ved fraflytning eller udlejer kan købe det af mig til værdien på det tidspunkt hvor jeg flytter. (Lejemålet er tidsbegrænset til 2 år)

    Jeg har så fået dette svar:

    Enten bibeholdes den nuværende formulering vedr. komfur og køleskab – der juridisk holder ellers indskrives:
    Lejer står for den indvendige vedligeholdelse. Køleskab og komfur tilhører udlejer og lånes og vedligeholdes af lejer og det er ligeledes lejer der står for fornyelse/udskiftning af køleskab og komfur. I tilfælde af udskiftning af køleskab og/eller komfur, kan det nyerhvervede køleskab / komfur medtages af lejer ved fraflytning. Det nuværende komfur/køleskab må ikke smides ud og lejer bekoster genetablering af disse ved fraflytning.
    Der foretages i denne forbindelse en huslejeforøgelse på 300kr. pr. mdr.

    Er dette fair ? Jeg føler lidt at jeg hvis jeg ikke accepterer oprindelig lejekontrakt, så kommer jeg både til at betale for Nye hvidevarer, re-etablering af de gamle når jeg flytter og får ovenikøbet en huslejestigning ??

    Lejlighedstype og kommune
    Privat byggeri
    Lyngby Taarbæk
  • #18828

    Jakob Lindberg
    Moderator

    Hej Helene

    Nej – Udlejers forslag er ikke fair.
    Uanset, hvad der står i din kontrakt, er det ugyldigt at påtvinge en lejer vedligeholdelse og fornyelse af hårde hvidevarer, jf Lejeloven § 19 og § 24

    I § 19, stk. 1, står der at det er udlejer der skal stå for al vedligeholdelse
    § 24 Stk. 2. står:
    Reglen i § 19, stk. 1, kan ikke fraviges til skade for lejeren, for så vidt angår anden vedligeholdelse end indvendig vedligeholdelse, i ejendomme, hvor reglerne i kapitel II-IV i lov om midlertidig regulering af boligforholdene finder anvendelse. Det kan dog aftales, at lejeren skal vedligeholde den have, som indgår i det lejede.

    Fornyelse og vedligeholdelse af hårde hvidevarer hører ikke ind under indvendig vedligeholdelse.

    Noget kunne tyde på, at din udlejer ikke kender reglerne. Måske betaler du for meget i husleje. Jeg vil derfor anbefale dig, at du melder dig ind i Amager Lejerforening, som er den nærmeste lejerforening under Danmarks Lejerforeninger

    Amager Lejerforening
    Amager Fælledvej 4, butikken
    2300 København S
    Tlf. 32955492 • 32955498

    Åbningstid: Tirsdag og torsdag kl. 15.30 – 17.30

    med venlig hilsen,

    Jakob Lindberg

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.