Boligforening afviser Allonge

Om sitet Forums Lejerbrevkassen Boligforening afviser Allonge

Dette emne indeholder 1 svar, har 2 stemmer og blev senest opdateret af  Jakob Lindberg 3 uger, 3 dage siden.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #18711

    mariaD
    Participant

    Kan en boligforening (Barfoed) afvise at lave en allonge, hvis man har en lejer klar til at overtage? Deres begrundelse for afvisning lyder på at nuværende lejer har boet der i over 2 år, men faktum er at det præcis er på “2 års dagen” overdragelsen skal ske?

    Håber nogle kan hjælpe – det haster MEGET!

    Lejlighedstype og kommune
    Privat byggeri
    Odense
  • #18716

    Jakob Lindberg
    Moderator

    Hej Maria D

    Jeg går ud fra, at sagen drejer sig om et tilfælde som det der er beskrevet i § 77 a i lejeloven, hvor der står:

    “Såfremt parter, der i mindst 2 år har haft fælles husstand, ophæver samlivet, kan de aftale, hvem af parterne der skal have ret til at fortsætte lejeforholdet til en lejlighed, der har tjent som fælles bolig.”

    Efter ordlyden af denne paragraf, kan man godt træffe aftalen om overdragelse af lejligheden på samme dag, hvor den lejer, der ikke står på lejekontrakten har boet der i 2 år.

    Noget andet er, om udlejeren vil acceptere overdragelsen. Netop § 77 a, er en bestemmelse, der giver anledning til mange retssager. Det kan derfor tænkes, at udlejeren vil forsøge at ophæve lejemålet og tvinge lejeren til at flytte.

    Kontakt Lejerforening Fyn, som har kontor i Odense, og få rådgivning

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.